Kategórie: Knižné tipy

Recenzia: Dievča, ktoré sa bálo sovy (Tamara Tainová, 2014)

Hodnotenie
3.8

Román s tajuplným názvom z „pera“ slovenskej autorky Tamary Tainovej pozýva čitateľa do života Ley Laurentovej, slečny žijúcej v luxusnej vile so svojim majetným otcom – lekárom, mamou a pani, ktorá sa stará o domácnosť.  Možno si práve hovoríte, fajn, príbeh rozmaznaného jedináčika nie je zrovna to, čo sa mi chce čítať. Ale bacha! Tak, ako pri ľuďoch, ani pri knihách sa neoplatí hodnotiť na základe prvého dojmu a robiť unáhlené závery o ich obsahu.

Lea je mladá silná žena, ktorá sa svojím správaním vyhýba slepému nasledovaniu rodinných vzorcov a očakávaní. Snaží sa počúvať vlastnú intuíciu a svoje potreby v otázkach práce, priateľov i partnerov. Takmer celý  jej život je zahalený rúškom maminej psychickej choroby – bipolárnej poruchy osobnosti. U pacientov s touto diagnózou sa v určitých, veľmi individuálnych, časových periódach, striedajú obdobia depresie, čiže hlbokého smútku, ktorý sa nedá vôľou ovplyvniť a mánie, charakteristickej obrovským množstvom energie a skresleným úsudkom človeka.

Kniha je čtivá, čitateľa si získa autentickými opismi prostredia, podrobným vykreslením rozmanitých postáv s osobitými životnými príbehmi a nenúteným humorom. Čitateľ sa dostáva do nemocničného prostredia psychiatrického oddelenia, zoznamuje sa s niektorými prejavmi bipolárnej poruchy osobnosti a iných psychických porúch a postupmi náročnej a dlhodobej liečby. Šírením týchto informácií vo verejnosti Tamara Tainová prispieva k  destigmatizácii psychických porúch a k lepšiemu pochopeniu prežívania pacientov. Na druhej strane je potrebné čitateľov upozorniť na rôznorodosť príznakov psychických porúch. Tá istá diagnóza máva u rôznych pacientov veľmi rozličné prejavy, preto treba mať na pamäti, že autorka popisuje len jeden z mnohých možných priebehov poruchy. Ďalej je faktom, že väčšina pacientov s duševnou poruchou podstupujúcich pravidelnú komplexnú liečbu vedie „normálny“ plnohodnotný život. Pre vyššiu dramatickosť deja románu je jeho vyeskalovanie (dočítate sa v knihe ?  ale pochopiteľné a myslím si, že stojí za prečítanie.

„Dievča, ktoré sa bálo sovy“ je príbeh o dlhodobej bolesti, neistote, slabosti, strachu a vyrovnávaní sa s nimi. Príbeh o temných zákutiach našich duší. O tom, ako balansujeme medzi  klamaním a úprimnosťou k samým sebe. O vnútornej sile, o nádeji, o priateľstve. O ľudskej potrebe vzájomnej dôvery, spriaznenosti a lásky.


Knihu si môžete kúpiť na stránkach kníhkupectva martinus.sk

Petra Labodová

Petra som - človek, niektorí mi hovoria aj psychologička. Od skončenia školy pracujem s ľuďmi, ktorí prechádzajú životným obdobím krízy. Rada sa táram a veľa táram.

Share
Published by
Petra Labodová

Recent Posts

Jednosmerná doprava: ako si uvedomiť, že vaše priateľstvo už nie je vzájomné

Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…

2 týždne ago

Prečo človek hovorí nahlas počas spánku: čo robiť a ako ho liečiť

Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…

2 týždne ago

Sociofóbia: módna alebo úzkostná porucha?

Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…

2 týždne ago

Manžel alebo otec? Ako prestať hľadať nedostatočne zaslúženú otcovskú lásku

V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…

2 týždne ago

Tri jednoduché kroky, ako prestať byť neviditeľným

Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…

2 týždne ago

Znížte sebaúctu a spôsobte fóbie: ako nás filmy a televízne seriály spôsobujú, že sa cítime neúspešní

Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…

3 týždne ago