Objatie povie viac než tisíc slov (Zdroj: freepik.com)
Strach zo staroby a pocit premárneného života sú bežné obavy, ktoré sa s vekom stupňujú. Ako sa s nimi vyrovnať?
S pribúdajúcim vekom sa zdá, že príležitostí je menej a problémov viac. Ako sa zhoršuje náš zdravotný stav, máme menej energie a začíname premýšľať o tom, čo sme nestihli, čo by sme chceli zmeniť.
To, na čom skutočne záleží, je naša pohoda, naše túžby a ochota zmeniť sa v záujme vlastného blaha. Pocit spokojnosti so životom nezávisí od počtu prežitých rokov, ale od kvality týchto rokov, od toho, ako sme ich prežili.
Výskum v oblasti gerontológie a sociológie, ako aj skúsenosti dlhoročných ľudí z takzvaných „modrých zón“ – regiónov sveta s vysokou koncentráciou ľudí, ktorí dosiahli vysoký vek (ide napríklad o Ikariu v Grécku, Okinawu v Japonsku, Sardíniu v Taliansku), poukazujú na 9 kľúčových faktorov, ktoré prispievajú k šťastnému a dlhému životu.
Otázka „S kým chcem stráviť svoj posledný deň?“ pomáha zamerať sa na dôležitosť blízkych osôb. Podľa psychológov kvalita našich vzťahov priamo ovplyvňuje naše duševné a fyzické zdravie.
Pocit príslušnosti ku komunite, silné sociálne väzby sú silným ochranným faktorom pred stresom, depresiou a dokonca chorobami. Ak teda vo svojom okolí nemáte dostatok ľudí, s ktorými sa cítite dobre a na ktorých vám záleží, mali by ste si nájsť čas na budovanie nových vzťahov, posilnenie existujúcich alebo obnovenie stratených väzieb.
To môže zahŕňať aktivitu v spoločenských záujmových skupinách, dobrovoľnícku činnosť, návštevu kurzov alebo jednoducho pravidelné stretávanie sa s priateľmi a rodinou.
Finančné zabezpečenie je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich kvalitu života v každom štádiu, najmä v starobe.
Mali by ste pravidelne analyzovať svoje príjmy a výdavky, plánovať svoj rozpočet a vytvárať si finančnú rezervu. Pomôže vám to vyhnúť sa stresu z finančných ťažkostí a poskytne vám to slobodu výberu v budúcnosti. Je dôležité začať plánovať svoje finančné zabezpečenie dlho pred odchodom do dôchodku.
Nejde len o zdravú stravu, hoci aj tá je veľmi dôležitá. Vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky prispieva k dlhovekosti a dobrému zdraviu.
Okrem stravy je však dôležitá aj pravidelná fyzická aktivita, dostatok spánku a minimalizácia stresu. Mimochodom, fyzická aktivita nemusí nevyhnutne znamenať vyčerpávajúce tréningy v posilňovni. Môžu to byť každodenné prechádzky, plávanie, joga – akýkoľvek druh aktivity, ktorá vás baví a môžete ju vykonávať pravidelne.
Je dôležité nájsť rovnováhu medzi fyzickou aktivitou a odpočinkom. Chronický stres negatívne ovplyvňuje všetky telesné systémy, preto sa musíte naučiť zvládať stres prostredníctvom meditácie, dychových cvičení, koníčkov alebo iných relaxačných metód.
Mozog, rovnako ako telo, potrebuje cvičenie. Kognitívne stimulujúce činnosti, ako je čítanie, riešenie hádaniek, učenie sa nových jazykov alebo zručností, pomáhajú udržiavať jasnosť mysle a predchádzať úpadku kognitívnych funkcií.
Neustále vzdelávanie pomáha udržať záujem o život, rozširuje myseľ a poskytuje pocit zmyslu a naplnenia. Môže ísť o učenie sa nového remesla, účasť na tvorivých dielňach, návštevu prednášok a seminárov, múzeí a výstav.
Mať zmysel a cieľ života je jedným z najdôležitejších faktorov psychickej pohody v každom veku. Môže to byť práca, dobrovoľníctvo, starostlivosť o blízkych, tvorivosť alebo akákoľvek iná činnosť, ktorá vám prináša uspokojenie a pocit dôležitosti. Nájdenie svojho životného poslania vám umožní zostať aktívnym a motivovaným aj vo vyššom veku.
Optimizmus a pozitívne myslenie sú prospešné pre zdravie a dlhovekosť. Ľudia s pozitívnym prístupom k životu lepšie zvládajú stres, menej často ochorejú a žijú dlhšie. Je dôležité naučiť sa sústrediť na pozitívne veci, praktizovať vďačnosť a vyhýbať sa negatívnemu mysleniu.
Mali by ste byť častejšie vonku, ale ešte lepšie je, ak sa vaša dovolenka nachádza v blízkosti vodných plôch. Je dokázané, že ľudia, ktorí žijú pri rieke, jazere alebo mori, sa cítia oveľa šťastnejší. Možno za to môže pokojné plynutie vody a upokojujúce zvuky.
Toto obskúrne spojenie japonských slov znamená „Jedz, kým nie si plný na osem dielov“ – inými slovami, kým nie je tvoj žalúdok plný približne na 80 percent. Nenaplňte sa do prasknutia, ale od stola odchádzajte s miernym pocitom hladu – v skutočnosti vás rýchlo prejde.
Cirkadiánne rytmy sú pre telo dôležité. Je dokázané, že keď sa ich držíme, staroba prichádza neskôr, menej vyhoríme a náš imunitný systém je silnejší.
Pôsobí vaše priateľstvo ako rovnocenná výmena, alebo je to už dlho jednosmerná hra? Máte pocit,…
Niekedy môžete počuť človeka, ktorý hovorí zo spánku: zvyčajne to robí nevedome a ráno si…
Sociofóbia - strach z neprijatia spoločnosťou - je populárna neuróza dnešnej doby. Ľudia, ktorí ňou…
V ideálnom svete by sme sa mohli vrátiť v čase, získať od otca to, čo…
Konečne ste sa rozhodli podeliť sa s ostatnými o svoj názor, ale oni vaše vyjadrenie…
Filmy a televízne seriály nie sú ani zďaleka také neškodné, ako sa zdá. Áno, pomáhajú…