Kategórie: Vzťahy a s*x

Čo sú béžové vlajky vo vzťahoch: 2 príklady

O červených vlajkách v komunikácii s partnerom sa dnes hovorí čoraz častejšie – hlavné je všimnúť si ich včas, skôr než sa vzťah stane naozaj ťažkým a toxickým. Ale čo ak sú chyby človeka len mierne nepríjemné – oplatí sa im venovať pozornosť? Na sociálnych sieťach sa tomuto javu prezýva béžové vlajky.

ČO TO JE

V prvých fázach vzťahu to často vyzerá ako v rozprávke: sme zamilovaní a doslova nevnímame nič okolo seba. Objekt našej náklonnosti sa zdá byť krásny a dokonalý vo všetkých ohľadoch. V tejto fáze je však dôležité nestratiť kontakt s realitou a zafixovať si niektoré črty ľudského správania, aby sme v budúcnosti nemuseli čeliť skutočným problémom.

A ak sú červené vlajky niečo zjavné, ako napríklad “je ženatý”, “je taká nervózna” a podobne, béžové vlajky sú niektoré zvláštnosti v správaní človeka, ktoré však stoja za analýzu. Faktom je, že niektoré zvyky človeka, ktoré sa na prvý pohľad zdajú nevinné a dokonca roztomilé výstrelky, môžu nakoniec viesť ku konfliktom. A ukázať sa po určitom čase sklamaním z uvedomenia si, že sa k sebe vôbec nehodíte.

ZNAČKY

1. Neochota plniť malé sľuby

Váš partner môže povedať: “Zajtra večer si pozrieme ten film” alebo “Hneď ti zavolám” – a potom akoby zabudol, čo povedal. Vy sa urazíte a on pokrčí plecami a vysvetlí, že sa chytil a zabudol. Čoskoro si však uvedomíte, že takýchto prípadov je čoraz viac.

Samozrejme, na prvý pohľad sa tieto prešľapy môžu zdať neškodné, ale zamyslite sa nad tým. Ak má človek problém splniť aj menšie záväzky – čo potom zodpovednejšie a významnejšie sľuby v budúcnosti? Ste pripravení dôverovať mu v ťažkej situácii, môžete sa na takého človeka spoľahnúť?

Možno čím ďalej, tým viac budete o svojom partnerovi pochybovať a budete ho vnímať ako nespoľahlivého.

Mimochodom, v štúdii uverejnenej v časopise Quality Health Research v roku 2019 vedci dospeli k záveru, že zabúdanie nie je vždy náhodným výpadkom pamäti. Ľudia, ktorí občas nedodržia dané sľuby, sa tak snažia normalizovať situáciu, v ktorej sa správajú nezodpovedne. Inými slovami, ide o vedomú alebo podvedomú stratégiu riadenia očakávaní druhých ľudí – osoba akoby signalizovala, že druhá osoba by od nej nemala očakávať príliš veľa, aby nemala príliš vysoké nároky.

A to je, samozrejme, znakom toho, že partner jednoducho nechce niečo robiť. A tiež – snaží sa stanoviť určité hranice tým, že sa vyhýba určitým záväzkom vo vzťahu.

2. Selektívne počúvanie

Niekedy partner venuje pozornosť len určitým častiam rozhovoru. Napríklad nadšene reaguje, keď diskutujete o filmoch a knihách, ale stiahne sa alebo je roztržitý, keď začnete hovoriť o svojom dni alebo sa podelíte o niečo osobné.

Spočiatku vás to nebude trápiť – každý má predsa svoje obľúbené a neobľúbené témy a niekedy máte náladu diskutovať, inokedy nie.

Zároveň však toto správanie môže naznačovať, že osoba nechce do vzťahu citovo investovať, prejavuje nedostatočnú empatiu. Z dlhodobého hľadiska sa to premení na pocit, že nie ste vypočutí, podceňovaní, rešpektovaní a milovaní.

ČO JE V CELKOVOM SÚHRNE.

Samozrejme, ak si niečo také v komunikácii s partnerom všimnete, nie je to dôvod na okamžité prerušenie vzťahu – môžete sa s ním pokúsiť tieto momenty prediskutovať a pokúsiť sa dospieť k nejakému konsenzu.

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

2 techniky, ktoré pomôžu páru dohodnúť sa na dovolenke

On chce ísť na ryby a ona chce ísť k mame. Ako nájsť spoločnú reč…

37 minút ago

Vedci pomenovali jednoduchú činnosť, ktorá pomôže zachrániť vzťah na mnoho rokov.

Niekedy sa zdá, že zväzok sa nedá zachrániť - ste zahltení rutinou a obľúbená osoba…

1 deň ago

Ako môže žena pochopiť muža: odporúčania psychológa

Téma mužskej psychológie, posudzovaná cez prizmu ženského vnímania, je jednou z najzaujímavejších a najrozšírenejších. Rozdiely…

2 dni ago

Ako zachrániť akýkoľvek vzťah: názor psychológa

Niekedy sa stane, že vzťah začne ochabovať. V takej chvíli sa môže zdať, že existuje…

3 dni ago

8 otázok, ktoré vám pomôžu zistiť, či ste pripravení zmeniť svoj život

Ukončite vzťah, ktorý zastaral. Zmeňte nudnú a neperspektívnu prácu. Začnite podnikať. Presťahovať sa do inej…

4 dni ago

Všetko pre seba, nič pre iných: prečo je sebectvo vlastne užitočné

Koľkokrát v živote sme už počuli vetu: "To je ale sebec!" A znie to výrazne…

5 dní ago