Snívali ste o svadbe, predstavovali ste si rozprávku, ale zažili ste sklamanie? Verili ste, že po narodení dieťaťa budete vždy upravenou šťastnou mamičkou malého anjelika, ale v skutočnosti si nemáte čas umyť vlasy? Alebo ste všetky nádeje na to najlepšie spájali s novou prácou či niečím iným, ale ukázalo sa, že to tak nie je? Potom viete, čomu sa hovorí “parížsky syndróm”. Poďme to zistiť s odborníkom.
Japonci, Paríž, neprimerané očakávania… Čo s tým súvisí? Parížsky syndróm. A aj keď nie ste Japonci a nikdy ste neboli vo Francúzsku, možno tento fenomén tiež poznáte. Čo je to za záhadnú poruchu, za čo môže Paríž a ako sa vzniku takéhoto syndrómu vyhnúť – to si rozoberieme v článku.
Porucha s romantickým názvom bola pôvodne objavená u japonských turistov, ktorí navštívili Paríž v 70. rokoch 20. storočia. V oficiálnej príručke chorôb sa takýto jav nenachádza. Napriek tomu má pomerne výrazný vplyv na fyziologickej úrovni: malátnosť, bolesti hlavy, depresie, halucinácie – tie môžu sprevádzať vznik parížskeho syndrómu.
Ak sa pozrieme na podstatu takéhoto javu, mohli by sme dospieť k záveru, že Parížsky syndróm je druh duševnej poruchy spôsobenej sklamaním.
Japonskí turisti si boli takí istí, že v meste lásky na nich čaká výnimočná atmosféra, pohostinní ľudia a nevšedné dobrodružstvá, že keď sa stretli s realitou, ktorá sa od týchto predstáv líšila, zažili veľký šok.
Parížsky syndróm sa u turistov vyskytuje dodnes, jeho význam je stále nezmenšený.
Prečo sa to deje práve v Paríži? V skutočnosti, samozrejme, vôbec nejde o miesto, ale o to, koľko známych stereotypov sa spája s hlavným mestom Francúzska.
Mnohí turisti si dlho pred návštevou Paríža vytvárajú v hlave mapu tohto miesta, dávajú mu zvláštne významy a vkladajú do cesty veľké nádeje. A ďalej vo vedomí človeka dochádza k stretu stereotypu a jeho reálneho zážitku, čo nie každý dokáže pokojne prežiť.
Podobná reakcia môže byť prítomná, keď niečo príliš očakávame, či už ide o novú prácu, stretnutie s niekým alebo grandióznu udalosť. Dôležité je, aby sa očakávania formovali tak emocionálne významne a presne, aby ich porušenie vyvolalo živú stresovú reakciu.
Áno, je to tak. Z psychologického hľadiska hovoríme o kognitívnych skresleniach alebo chybách myslenia, ktoré vedú k nesprávnemu vnímaniu informácií.
Stereotypy môžu vzniknúť v dôsledku kognitívnych skreslení: máme tendenciu vyhľadávať informácie, ktoré zodpovedajú našim pôvodným očakávaniam, a ignorovať informácie, ktoré im nezodpovedajú. To znamená, že keď o niečom snívame, zveličujeme určité vlastnosti, ktoré sa nám zdajú najcennejšie a najžiadanejšie, a ignorujeme iné skutočnosti (ktoré sa neskôr môžu stať zdrojom šoku).
Ak sú prehnané očakávania a sny také nebezpečné, že môžu viesť k duševným poruchám, aký je potom správny postup?
Mali by sme sa vzdať svojich snov v prospech nášho psychického pokoja? V skutočnosti nie. V našej schopnosti snívať a niečo chcieť je veľa energie pre vnútornú motiváciu, tieto zážitky robia náš život jasnejším a plnohodnotnejším.
Ako vieme, všetko je dobré s mierou, preto môžete dodržiavať niekoľko zásad, ako správne snívať, aby to neviedlo k takým vážnym následkom, ako je parížsky syndróm.
Tri základné princípy
Na záver by sme chceli povedať, že nemusíte ísť do Paríža, aby ste zažili veľký šok a sklamanie. Kľúč k pokoju a radosti je v nás samých. Prácou na našich vnútorných očakávaniach je možné pripraviť sa na akýkoľvek vývoj udalostí v realite.
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…