Kategórie: Sebapoznanie

Čo je to „emocionálne zaplavenie“ a ako sa s ním vyrovnať

Ako sa tohto stavu nezľaknúť? A čo robiť, keď sa reakcia tela na neočakávané zmeny stane nadmernou?

ČO JE „EMOCIONÁLNE ZAPLAVENIE“

Keď sa vážne udalosti, ktoré ohrozujú našu bezpečnosť a pohodu, vyskytnú náhle, keď na ne nie sme vôbec pripravení, v niektorých prípadoch to nielenže spustí štandardnú fyziologickú stresovú reakciu „hit, run or freeze“, ale nadmerne aktivuje sympatický nervový systém, čo má za následok emocionálne zaplavenie alebo preťaženie – sme doslova zaplavený strachom, panikou a rôznymi protichodnými pocitmi, ktoré sa vymykajú kontrole.

Rozdiel medzi emocionálnym preplnením a lepšie zvládnuteľnou stresovou reakciou je v intenzite

Emočné záplavy sa dejú rýchlo, náhle a vždy prevalcujú náš pocit bezpečia – aj keď nám v skutočnosti nič nehrozí. Takéto zrútenie sa môže stať komukoľvek a kedykoľvek a trvá najmenej 20 minút, kým sa telo zresetuje a dostane z tohto desivého stavu, ktorý zvyčajne sprevádzajú rôzne nepríjemné fyziologické reakcie.

Dobrou správou je, že emocionálnemu preťaženiu možno predchádzať minimalizovaním pravdepodobnosti tejto reakcie a v prípade, že k nej dôjde, môžete znížiť intenzitu jej epizód. Tu je návod, čo vám môže pomôcť.

ČO VÁM POMÔŽE PRIPRAVIŤ SA NA EMOCIONÁLNE ZÁPLAVY

1. Uvedomenie

Každý zážitok sa stane menej desivým, keď si uvedomíte, že nie ste sami, že sa to týka všetkých ľudí a že spôsob, akým vaše telo reaguje na stres, je normálny. Keď ste psychicky pripravení na to, čo sa môže stať, pochopíte, čo sa s vami deje a prečo, je to veľmi dôležitý krok k zníženiu pravdepodobnosti epizód emočného prepadnutia.

2. Podpora zo strany blízkych

Porozprávajte sa so svojimi priateľmi a rodinou o tejto základnej ľudskej reakcii na strach. Pravdepodobne tiež zažili niečo podobné a vaša úprimnosť vám všetkým pomôže. Môžete povedať niečo ako: „Každému z nás sa to niekedy stane, a ak sa to stane mne, potrebujem vašu podporu. Ak sa to stane vám, budem tu aj pre vás.

3. Upozornenie

Toto je veľmi dôležitý bod, na ktorý musíte upozorniť všetkých svojich blízkych – počas emocionálnej záplavy nie ste pripravení riešiť žiadne problémy, hľadať východiská z ťažkých situácií, diskutovať o tom, prečo sa vám to deje a podobne. Všetky diskusie sa môžu uskutočniť až vtedy, keď sa vrátite do stabilného emocionálneho stavu.

AKO SA DOSTAŤ ZO STAVU EMOCIONÁLNEJ ZÁPLAVY

Pripravte si techniky, ako sa dostať zo stavu „emocionálnej záplavy“, aby vás neprekvapila. Tu je uvedené, ako by ste sa mali v tejto situácii správať.

1. Zmeňte svoje vlastné reakcie

Namiesto paniky sa sústreďte na to, čo sa s vami deje na neurologickej úrovni, skúste sa k sebe správať s empatiou, láskavosťou a pochopením a budete sa cítiť oveľa pokojnejšie.

2. Pripomeňte si, že problémy môžete riešiť až vtedy, keď znovu nadobudnete pocit bezpečia

Odolajte vlastným pokusom dostať sa zo stavu emocionálnej záplavy tým, že sa budete snažiť veci napraviť. Pamätajte – teraz ste dočasne stratili schopnosť racionálne uvažovať. Preto buďte trpezliví. Dostať sa zo stresovej reakcie je neurologický proces, ktorý si vyžaduje čas, najmä ak ste na stres citliví.

3. Používajte postupy hlbokého dýchania a uzemnenia

Cvičenie hlbokého dýchania je najúčinnejším spôsobom, ako obnoviť rovnováhu v našom tele. Keď sa pomaly nadýchnete nosom, zadržíte dych na počítanie do troch a potom pomaly vydýchnete ústami, umožníte tým zapnutie vyšších mozgových funkcií.

Teraz môžete presnejšie posúdiť situáciu a spôsoby jej nápravy

Uzemnenie alebo nadviazanie telesného kontaktu s bezpečnými predmetmi v prostredí stabilizuje našu fyziológiu na najhlbších úrovniach.

Všimli ste si niekedy, že keď sa vám zatočí hlava, prirodzene si chcete sadnúť?

Keď vás zaplavia emócie, sadnite si alebo sa postavte chrbtom k stene. Tieto jednoduché činnosti zapájajú zmyslové signály a umožňujú vášmu mozgu a telu vrátiť sa do rovnováhy. Na uzemnenie a zníženie stresu sú skvelé aj upokojujúce aktivity, ako je joga, hra na hudobné nástroje, maľovanie, modelovanie.

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

Dve vlastnosti, ktoré vám diskrétne zvyšujú príťažlivosť

Okrem vzhľadu máme všetci aj niečo iné. Keď sa na vás niekto pozerá, spýtate sa…

2 dni ago

Čo je to cherry-picking a ako si uvedomiť, že ho váš partner používa proti vám

Spolu so psychológom sa pozrieme na to, podľa akých znakov možno rozpoznať cherry-picking a čo…

3 dni ago

Prečo sa telo človeka počas spánku šklbe?

Určite každý aspoň raz v živote pocítil nepríjemný jav, keď mu pri zaspávaní prudko šklblo…

4 dni ago

Deväť tipov, ako neľutovať prežitý život

Strach zo staroby a pocit premárneného života sú bežné obavy, ktoré sa s vekom stupňujú.…

5 dní ago

Zrelá žena: 7 znakov psychologicky zrelého človeka

Aká „šelma“ je zrelá žena? Je možné za ňu považovať seba alebo povedzme svoju kamarátku?…

6 dní ago

10 zlých stravovacích návykov: ako sa pri nich pristihnúť

Občerstvenie v behu, nedostatok jedla a nedostatok zeleniny v jedálničku - to všetko sa pokojne…

1 týždeň ago