Kategórie: Sebapoznanie

Chair Talk: Efektívna technika na vyjadrenie pocitov a rozhodovanie

To, samozrejme, nie je o kuse nábytku: mentálne posadíme potrebnú osobu na stoličku alebo kreslo a začneme s ňou rozhovor. V akých situáciách by bola táto technika užitočná? A čo nám môže dať?

Je pre vás ťažké dostať sa do bitky s milovanou osobou? Nerozumiete niečiemu správaniu? Netrúfate si oznámiť svoje rozhodnutie? V takýchto situáciách môže byť užitočné vžiť sa do kože toho druhého. Na psychoterapeutických sedeniach sa na to často využíva technika prázdnej stoličky, kedy klient vedie dialóg v jeho mene a v mene partnera, pozerá sa na to, čo sa deje jeho očami a psychológ pomáha analyzovať zážitok.

Psychoterapeutka Ilse Sand v knihe Healing Conversations vysvetľuje, ako môžete túto techniku ​​použiť sami so sebou, bez účasti odborníka. „Táto metóda sa dá použiť, ak potrebujete odpovedať na otázku alebo porozumieť sebe. Vysloviť vnútorný argument a porozumieť tomu, čo sa deje, je oveľa jednoduchšie, ako prechádzať všetkým v hlave.

Keď sa neviem zmieriť a vybrať si, aj ja sa „usadím“ na dve stoličky: na jednu Ilsu, ktorá chce prednášať častejšie, na druhú tú, ktorá by si svoj čas spravila inak. .

Niekedy nie sú ani dve stoličky, ale niekoľko – aby sa zohľadnili všetky nuansy

K tejto technike sa obraciam aj vtedy, keď potrebujem prejaviť city k niekomu inému: predstavím si tohto človeka oproti – a poviem mu všetko, čo chcem. Pocity môžu byť dobré, ale častejšie nie sú. Vyhadzujúc nepríjemné emócie, sám som niekedy prekvapený, akými výrazmi to robím, a niekedy sa smejem. Milujem pocit oslobodenia, ktorý pochádza z nahnevaných tirád.

Zbavím sa negativity a často je to užitočné: ľahšie sa formuluje, čo je zlé, a príde na spôsob, ako to konštruktívne prediskutovať s „vinníkom“. Okrem toho je bezpečnejšie obrátiť sa na prázdnu stoličku: potom nebudete musieť znášať osobu, na ktorú by som vyhodil zbytočný hnev do tváre.

Keď vyjadrím negatívne emócie, len zriedka mám chuť sadnúť si na stoličku oproti mne. Ak vzťah s imaginárnym partnerom nie je pre mňa veľmi dôležitý (napríklad ide o obchodníka, ktorý bol ku mne hrubý), často si dovolím nepozerať sa na situáciu jeho očami. Ale ak je pre mňa vzťah dôležitý, spravidla zhromažďujem svoju vôľu v päsť, aby som stále sedel na stoličke oproti mne a predstavoval si, aký je môj protivník. V tomto prípade je tiež lepšie vysloviť poslednú poznámku „pre seba“.

Ak sa necítite lepšie, možno ste boli v pokušení vysvetliť to príliš podrobne, alebo ste jednoducho nedokázali nechať svoje pocity plynúť.

Pamätajte, že nie sú správne alebo nesprávne. Sú také, aké sú, či sa nám to páči alebo nie. Pokiaľ ich prejavujeme sami, nikomu neubližujú, skôr naopak. Ak kričíte, napríklad: „Dočerta! Už ťa nechcem vidieť!” – potom si s najväčšou pravdepodobnosťou všimnete, že to je presne to, čo chcete. Ale postoj k človeku sa môže zlepšiť, keď dáte priechod emóciám.

Nasledujúce výrazy vám môžu pomôcť skutočne porozumieť vašim pocitom k „partnerovi“:

  • “Rád by som…”
  • “Rozčuľuje ma to…”
  • “Jednoducho nemám silu…”
  • “Tak ma to hnevá, že chcem…”
  • “Obávam sa, že…”
  • “To sa mi nepáči…”
  • “Podľa mňa…”

Je dôležité neustále si predstavovať, že naopak je iná osoba. Hneď ako „obraz zmizne“, zapamätajte si detaily. Čo má napríklad oblečené? Ako sa češe? V akej polohe sedí? Usmievate sa alebo vyzeráte prísne? Nezabudnite: ak cítite strach, môžete si odsunúť stoličku alebo urobiť súpera malým.

Niekedy hovoríme svojim priateľom o ťažkom vzťahu s našou matkou alebo partnerom natoľko, že tieto príbehy strácajú zmysel. Technika prázdnej stoličky vám umožní riešiť priamo hlavnú príčinu problému a posuniete sa tak vpred. Rovnaká technika vám pomôže vyfúknuť paru alebo sa rozhodnúť. Tým, že dialóg so sebou samým presuniete do reality, je ľahšie sa s problémom vyrovnať. Presúvajte sa zo stoličky na stoličku a vyjadrujte rôzne názory.

Ariana Lekovská

Share
Published by
Ariana Lekovská

Recent Posts

Ako sa naučiť prijímať kritiku: 4 psychologické prístupy k zvládaniu spätnej väzby

Konštruktívna kritika nie je pre rozvoj o nič menej cenná ako pochvala a uznanie. Lenže…

2 dni ago

Päť častých chýb pri čítaní reči tela

Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…

4 dni ago

Ako hovoriť s niekým, kto sa vás snaží vo všetkom predbehnúť: 4 tipy

Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…

5 dní ago

6 typov priateliek, s ktorými by ste sa nemali stretávať

Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…

6 dní ago

2 charakteristiky ľudí, ktorí porušujú hranice iných ľudí

Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…

1 týždeň ago

5 najčastejších vecí, ktoré spôsobujú problémy ľuďom s veľmi vysokým IQ

Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…

1 týždeň ago