Mnohí rodičia si kladú otázku, ako vyzerá prvá návšteva detského psychológa? Ako sa máme na návštevu pripraviť a kedy vôbec ísť k detskému psychológovi? Na tieto otázky odpovedá psychologička a terapeutka pre deti a dorast.
Zvážte návštevu detského psychológa, keď spozorujete jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:
Oplatí sa vopred si naplánovať, čo sa chcete spýtať – pomôžu vám urobené poznámky, do ktorých si zapíšete najdôležitejšie body. Pomôžu aj dôležité informácie o zdravotnom stave dieťaťa, vašej rodinnej anamnéze, aby ste na nič dôležité nezabudli.
Prvá návšteva psychológa je väčšinou dohodnutá so samotnými rodičmi dieťaťa – psychológ sa pýta na zdravotný stav dieťaťa a nahlásené problémy. Všetky informácie zdieľané s psychológom sú chránené lekárskym tajomstvom. Pamätajte, že o všetkom, čo vás znepokojuje, môžete povedať špecialistovi – veď na to tam prídete povedať pravdu, pretože len vtedy bude pomoc účinná.
Psychológ veľmi túži mať s dieťaťom správny vzťah, preto potrebuje s dieťaťom pár stretnutí osamote. V špeciálnych situáciách, napríklad keď dieťa prežíva separačnú úzkosť, sa prvé stretnutia s dieťaťom môžu uskutočniť v prítomnosti rodiča. Pri stretnutiach malého dieťaťa alebo tínedžera s psychológom väčšinou vládne pokojná, uvoľnená atmosféra, počas ktorej sa dá rozprávať, kresliť a hrať. Psychológ vždy vyberá metódy pre konkrétne dieťa.
Dôležité je po návštevách dieťaťa nevstupovať do ambulancie psychológa a nepýtať sa na priebeh sedenia, pretože by to pokazilo vzťah dieťaťa s psychológom. Keď sa skončia stretnutia psychológa s dieťaťom – potom budú vyzvaní samotní rodičia, aby dostali informácie o diagnóze, ktorú psychológ stanovil.
Prvá návšteva trvá asi 50 minút a je dôležité nebrať so sebou bábätko – pokiaľ vás o to nevyzve odborník. Bolo by dobré, aby sa rodičia stretli už pri prvej návšteve – mama a otec potom majú možnosť podeliť sa o svoj pohľad. Pri prvej návšteve psychológ navrhne aj počet stretnutí s dieťaťom – väčšinou to sú 3-4 stretnutia, aby dieťa spoznal, nadviazal s ním správny vzťah a zistil problém. Pri prvej návšteve psychológ stanoví spoločný cieľ pomôcť dieťaťu s rodičmi a predloží základné organizačné informácie, a poučí rodičov, ako dieťa na návštevy pripraviť.
Po niekoľkých stretnutiach psychológ zozbiera všetky údaje získané pri rozhovoroch a hrách s dieťaťom a vytvorí interpretáciu správania a problémov dieťaťa a rodiny. Odborník poskytne tipy na domácu prácu s dieťaťom a predstaví všetky možné spôsoby pomoci – môže odporučiť individuálnu terapiu, skupinovú terapiu, účasť v skupinách pre deti/rodičov, dokonca aj manželskú či rodinnú terapiu.
Psychológ často žiada rodičov, aby podnikli rôzne kroky na zlepšenie psychickej pohody dieťaťa. Môžu to byť rôzne cvičenia, ktoré sa majú vykonávať doma, spoločné rodinné návštevy psychológa, párová terapia alebo individuálna detská psychoterapia. Dôležité je úprimne sa porozprávať s psychológom o tom, na čo máme v danej chvíli v živote silu – úprimnosť k odborníkovi vždy prospieva k dobrej komunikácii, mali by ste si povedať, na čo ste pripravení a na čo nie. Cvičenie doma si vyžaduje dôslednosť a emocionálnu stabilitu rodičov.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…