Niekedy sa na nejakú osobu tak naviažeme, že sa stane zmyslom nášho života. Uprednostňujeme jeho priority pred svojimi vlastnými, obetujeme všetko, len aby sa náš partner pri nás cítil dobre, a zároveň zatvárame oči pred vlastnými túžbami. Bojíme sa, že nás blízky človek opustí, odíde od nás, preto sme pripravení byť s ním čo najviac poddajní a pohodlní. Takýto jav sa nazýva spoluzávislosť. Odborník nám hovorí, prečo k nemu dochádza a aké faktory ho formujú.
Zdravý
Spoluzávislé osoby
Konflikty sú pre vzťahy nevyhnutné, bez nich nie je možné prekonať rozdiely, nezhody, dospieť k spoločnému názoru alebo nájsť spôsob, ako sa s týmito rozdielmi vyrovnať bez toho, aby sme dospeli k spoločnému názoru. Problém vzniká tam, kde si je jeden z partnerov vopred istý, že nemôže vyhrať a nebude ani vypočutý.
K vzniku spoluzávislosti dochádza najčastejšie v detstve a ovplyvňujú ju dva faktory:
1. Príklad vzťahu medzi mamou a otcom.
2. Prístup k dieťaťu, a najmä kvalita väzby s mamou.
Faktor č. 1. Vzťah rodičov
Od detstva má rodina najdôležitejší vplyv na formovanie osobnosti. Vývoj dieťaťa je determinovaný jeho úlohou a miestom v rodinných vzťahoch, od ktorých priamo závisí štýl ľudského správania v budúcich partnerských a milostných vzťahoch.
Na príklade rodičov sa dieťa učí, ako by sa k sebe mali správať manžel a manželka, rodičia a deti.
Ako sa prijímajú rozhodnutia v rodine, ako dospelí zvládajú odstup a vyrovnávajú sa so stresom. Či si môžu navzájom dôverovať a hovoriť o svojich pocitoch. Tieto a ďalšie rodinné “pravidlá” si deti prenášajú do svojich vzťahov v budúcnosti a budujú si tak vlastný vzor správania.
Faktor č. 2: Postoj rodičov k dieťaťu
Celé dospievanie dieťaťa je založené na postupnom oddeľovaní a samostatnosti. Tieto úlohy sa dajú riešiť len v podmienkach bezpečného kontaktu, keď matka fyzicky aj emocionálne sprevádza vývoj dieťaťa, dáva mu istotu, že je vždy nablízku a pripravená poskytnúť spoľahlivý zázemie.
Napríklad v reakcii na prvé krôčiky sa mama teší z novej samostatnosti dieťaťa. Keď spadne, utešuje ho a pomáha mu považovať zlyhania za normálnu súčasť života.
V tomto prípade matka nie je nadčlovek: niekde robí chyby, niekde je zaneprázdnená sama sebou, ale dieťa je stále stredobodom jej pozornosti, zabezpečuje jeho bezpečnosť.
A ono sa zasa nebojí skúšať nové veci, pretože vie, že sa od neho neočakávajú okamžité výsledky.
Na takýto zdravý vzťah potrebuje mať mamička sama istotu, mať zabezpečené zdravie a financie, mať po svojom boku spoľahlivého partnera. A tiež je dôležité, aby mama dostala v detstve také množstvo lásky, aby mala čo dať svojmu dieťaťu.
Uveďme si najčastejšie dôvody
Keď človek v detstve nedostal dostatok lásky a pozornosti alebo si naopak zvykol, že “mama všetko vyrieši”, stáva sa závislým. Podvedome hľadá v rodičovi partnera, na ktorom bude závislý, pretože sa s ním cíti “doma”.
Ak matka nepodporovala svoje dieťa, bola osamelá a nešťastná, jej dieťa sa v detstve a v dospelosti bude báť, že bude opustené, a urobí všetko pre to, aby sa vyhlo rozchodu s milovanou osobou.
Rodina je prvou školou vzťahov s ľuďmi. A od toho, akými “učiteľmi” boli naši rodičia, či ich “škola” v detstve bola priaznivá, závisí, ako si budeme budovať svoj život v budúcnosti a čo budeme učiť svoje deti.
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…
Žena v domácnosti alebo kariéristka - na tom nezáleží. Sila ženy nespočíva v úlohe, ktorú…
Máte pripraviť veľkú správu a chodíte po dome a premýšľate, kde ešte umyť, upratať a…
Dnes máme viac možností žiť svoj život podľa svojich túžob. Môžeme sa ľahšie vzdať presvedčení,…