Pamätáte si, ako ste sa v ranom detstve tešili z jednoduchých vecí? Chatrč z prikrývok, čerstvé jahody z kríka, domček na strome, či dokonca kaša z piesku a vody či objatie od priateľa na rozlúčku – to všetko inšpirovalo väčšinu z nás a vytváralo pocit bezoblačného života. Je možné ho získať späť v dospelosti? a za čo? Riešime to s psychológom.
S každým pribúdajúcim rokom sú spomienky z detstva viac a viac zafarbené smútkom. Životné okolnosti sú vážnou záťažou, existuje zážitok, ktorý sa bežne nazýva „dospelý“, vďaka čomu už celkový obraz sveta nie je taký jasný a atraktívny. A vnútorné dieťa začne túžiť – a to až tak, že sa časom zdá, že úplne zmizlo.
Realita je však taká, že „detská“ prirodzeno-emocionálna súčasť nášho života sa časom nikam nevytráca: môže sa unaviť pripomínaním seba samej, môže sa vytratiť, ale zostane nažive. V rôznych fázach dospievania, v závislosti od toho, do akej miery berieme do úvahy hodnotu práve tejto časti, sa môže zdať, že zamrzne, môže byť skreslená, nenájde sa východisko a v dôsledku toho sa buď „zasekne“ niekde v hlbiny mysle, alebo vybuchnúť ako láva zo sopky a zmiesť všetko, čo jej stojí v ceste.
Práve ona sa zamiluje do romantického vzhľadu obyčajného okoloidúceho a zastaví sa pri krásnej hudbe v pasáži. Chce sa so smiechom povoziť na kolotoči alebo si zrazu, bez akéhokoľvek dôvodu, kúpiť vtipný suvenír. Práve ona strká nos do kríka a na jar vdychuje vôňu svojich obľúbených kvetov. Iba ako odpoveď takmer vždy spustí vnútornú reakciu „rodiča“: „Nie je nič, čo by sa malo správať tak hlúpo. Si dospelý, zostaň stáť, inak sa budú smiať.
Čo teda zahŕňa pojem „vnútorné dieťa“? Môžete sa na to pozerať ako na súbor najprirodzenejších schopností, ktoré sú vlastné nezranenému malému človiečiku.
1. Zvedavosť
Pozorovať, študovať, dotýkať sa.
2. Túžba žiť
Zamilujte sa, robte chyby, padajte, majte impulz vstať a ísť opäť vpred.
3. Dôverujte iným
Vonkajšie prostredie je vnímané ako väčšinou nie nebezpečné, ale fascinujúce. Negatívne vonkajšie vplyvy sú vnímané ako výnimka a rýchlo sa na ne zabúda.
4. Prirodzené
Absencia vnútornej túžby zlomiť sa a ukázať niečo, čo nezodpovedá jeho skutočnému svetonázoru.
5. Otvorte sa budúcnosti
Aj keď sa stane niečo zlé, vo vnútri je presvedčenie, že ďalej to bude dobré.
6. Zdravé sebavedomie
Vnímanie seba samého nezahalené vonkajším hodnotením: najmä slabé stránky sú vnímané ako dôvod učiť sa a radovať sa z ich úspechu v tejto štúdii.
Čo je to „dospelácka časť“? Skutočne dospelý nie je niekto, kto sa bojí vonkajšieho hodnotenia, ani človek, ktorý presne chápe, ako život funguje. Dospelý je otvorený kritike a vždy pripravený prijať spätnú väzbu. Deje sa tak preto, lebo mu bolo dané pochopiť: celý život je učenie a učenie nie je rutina a povinnosť, ale celoživotný zaujímavý proces.
A čo pomôže prijať jeho život a zaujímavosť? Samozrejme, emocionálne zručnosti detí: neexistujú žiadne „nebezpečné zajtrajšky“ a obavy z budúcnosti, ale existuje „krásne teraz“, smäd po poznaní, otvorenosť novým veciam, bezpodmienečná láska k sebe a životu.
Pri pohľade späť a pohľade do očí nášho drobčeka, úprimne túžiac porozumieť, cítiť, prijať jeho pocity, preberieme nielen bolesť a odpor za tie roky vyhýbania sa mu, ale dokážeme nabrať aj silu, ktorá je nám daná od narodenia, mocná energia života a najjasnejšia paleta emócií. Odpustí nám každú urážku: veď on vždy miluje a vždy verí.
Takto sa zdanlivo slabé miesta zrazu stanú silnými a dokonca kritickými. Postarajme sa o naše zážitky z detstva: budú prekvitať, dajú nám ešte veľa rokov skutočne kvalitného života a našim, už nie vnútorným, deťom pomôžeme uchovať si všetko to najcennejšie, s čím prišli na tento svet. , neporušené a krásne.
Konštruktívna kritika nie je pre rozvoj o nič menej cenná ako pochvala a uznanie. Lenže…
Často si zle vysvetľujeme skryté odkazy, ktoré nám posielajú ľudia okolo nás. Každý deň sa…
Ak máte aspoň jedného priateľa alebo kolegu, ktorý sa neustále chváli a snaží sa vás…
Závistlivé, vždy nespokojné, nedokážu sa z vás tešiť, snažia sa vás vo všetkom prekonať.... Toto…
Mnohí ľudia majú pravidelne problémy s ochranou svojich hraníc: sme zvyknutí komunikovať pokojne a snažíme…
Superinteligenti často zlyhávajú vo veciach, ktoré sú pre ľudí s priemernou inteligenciou ľahké. Otestujeme to?…