Všetci poznáme rodiny, ktoré žijú skromne a nemajú žiadne finančné spory, ale poznáme aj bohaté páry, ktoré sa neustále hádajú o peniaze. Prečo je to tak? Pretože to nie je o príjmoch a výdavkoch, ale o úrovni finančných vzťahov partnerov.
Moderný rodinný život sa líši od scenára, ktorý ľudstvo evolučne vyvinulo. Existuje veľa služieb, ktoré prevzali zabezpečovanie každodenného života, a máme viac času a možností. Mužský a ženský rod už nie je taký istý ako pred sto rokmi.
Páry sa dostanú na novú úroveň: začnú viac komunikovať a vážiť si svojho partnera ako osobu, a nie ako zdroj. Z toho pramení snaha rozumne sa dohodnúť vo všetkých záležitostiach vrátane finančných. Aby sa však dohody dosiahli a realizovali a aby bol pár pevný, musia mať manželia rovnaký postoj k peniazom a musia byť schopní identifikovať finančný “rizikový profil” toho druhého.
ÚROVEŇ 1: PATRIARCHÁLNE DEDIČSTVO
Na základnej úrovni sú peniaze kultom. Archaické uctievanie zlatého teľaťa je stále bežné. Rodinný kapitál tu tvorí jeden člen páru, často muž. Je to veľmi autoritatívny príbeh, pretože len ten, kto zarába, rozhoduje o tom, koľko peňazí sa má pre rodinu vyčleniť, na čo sa majú minúť. Žena je v tejto kultúre “odrezaná” od procesu získavania zdrojov, preto zvyčajne zbožšťuje muža živiteľa rodiny a zároveň ho nenávidí, pretože si uvedomuje, že sama nebude schopná prežiť. Ide o klasickú situáciu štokholmského syndrómu.
Ale napodiv, základný postoj k peniazom môže manželstvo veľmi posilniť – samozrejme, ak sú obaja manželia v rovnakom vývojovom cykle. Vtedy zavedenú hierarchiu nikto nespochybňuje a myšlienka na rozvod nikdy nikomu nenapadne. Ak sa však jeden z manželov posunul vo vzťahu k peniazom na novú úroveň, konflikty v rodine sú nevyhnutné.
ÚROVEŇ 2: NEPRIAZNIVÝ PRIEBEH
Na druhej úrovni dochádza k boju o zdroje medzi manželom a manželkou. Každý z nich chce mať výhradnú kontrolu nad všetkými príjmami, pričom potláča svojho partnera a cíti sa nezávislý.
Celý život takéhoto páru je výmenou jedného zdroja za druhý v rôznych pomeroch, ktoré závisia od spoločenských stereotypov. Napríklad sexuálna príťažlivosť sa vymieňa za pohodlie a stabilitu, mať dieťa za zaručené bezpečie. Práve na tejto úrovni páry zvyčajne zažívajú najvyhrotenejšie konflikty – dochádza k nim kvôli intuitívnemu nesúhlasu s partnerovými “vnútornými kurzami”.
Ak je živiteľom rodiny muž, riskuje, že sa stane hrdinom sexuálnych vtipov.
Táto mena sa v jeho očiach nakoniec začne znehodnocovať a jej kurz klesá. Žena živiteľka rodiny má s vnútorným výmenným kurzom ešte väčšie problémy: každý muž, ktorý je v porovnaní s ňou nižší z hľadiska príjmu, sa automaticky stáva pravidelným klientom psychoanalytika kvôli večnej neuróze spôsobenej komplexom menejcennosti a zničením identity.
To, samozrejme, na trvácnosti vzťahu nepridáva. Najmä preto, že moderné ženy sa často riadia dvoma finančnými stereotypmi:
- Muž by mal zarábať viac;
- všetky jeho peniaze by sa mali považovať za spoločné prostriedky rodiny (na rozdiel od osobného príjmu ženy).
Konfliktná línia na druhej úrovni vzťahu prebieha na hranici “mal by – očakával”. Preto sa páry, ktoré sa tu ocitnú, musia naučiť vyjednávať bez ohľadu na spoločenské konvencie a kultúrne tradície. Buď jasne definovať hierarchiu v záležitostiach týkajúcich sa peňazí, vymedziť práva a povinnosti. Dobrým východiskom môže byť napríklad predmanželská zmluva.
ÚROVEŇ 3: ROVNOSŤ
Ľudia, ktorí sa posunuli na túto úroveň, sa cítia rovnocenní vo všetkých vzťahoch vrátane finančných. Pár má zvyčajne nejaký spoločný záujem alebo spoločný biznis, ktorý obom umožňuje rozvíjať sa. Muž a žena nie sú spolu kvôli zdroju, ale preto, že hľadajú rovnaký smer. Nezaujímajú ich spoločenské zvyklosti, sami si vytvárajú vlastné normy založené na individuálnej slobode a vzájomnom rešpekte.
Peniaze, ktoré zarobia, sú palivom, ktoré im umožňuje ísť ďalej. Spoločný záujem, spoločné priority nenechávajú priestor na hádky o tom, kde minúť peniaze, ktoré zostanú z výdavkov na domácnosť. Majú cieľ, ktorý je dôležitejší ako otázky zdrojov, preto sa muž a žena dokážu ľahko dohodnúť na sporných otázkach.
Rodinný rozpočet takéhoto páru nie je ťažké zostaviť.
Muž a žena sa dohodnú, že každý z nich by mal prispievať na rodinný účet napríklad 50 % svojho príjmu a zvyšok si ponechať na osobné výdavky. Táto schéma funguje za každých okolností, aj keď jeden z manželov nemá žiadny príjem. Rodina sa vníma ako spoločný projekt. Rozdelenie rodinného rozpočtu je tiež spoločným úsilím. 10 – 20 % by sa malo odložiť a okamžite investovať a zvyšok by sa mal rozdeliť medzi nevyhnutné nákupy, platenie účtov a výdavky na zábavu.
Pri tomto prístupe nemusíte dávať celý svoj plat manželke alebo sa dohodnúť, kto čo kúpi do domácnosti. Spoločný rozpočet, ktorý pohltí len časť osobného príjmu, je transparentný pre oboch manželov, eliminuje konflikty a posilňuje manželstvo. Toto ideálne usporiadanie však funguje len vtedy, ak sú obaja manželia na spoločnej tretej úrovni finančného vzťahu.